فیلتر مقالات

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران مقالات

نویسندگان نوجوان و فضای مجازی

نویسندگان نوجوان و فضای مجازی

نویسنده : تحریریه‌ی ایبنا

اهل قلم در این روزهای کرونایی ساکت ننشسته‌اند و با انتشار مطالب و ویدئوهایی در فضای مجازی سعی می‌کنند مخاطبانشان را به کتابخوانی و مطالعه تشویق کنند.

محمدرضا شمس معتقد است مهمترین مسئله در روزهای کرونایی این است که ارتباط نویسندگان با مخاطبان قطع نشود و می‌گوید: آن‌ها در این ایام بیشتر به ما نیاز دارند. ما روزهای سختی را می‌گذرانیم و در خانه ماندن‌های طولانی ممکن است سبب خستگی و بی‌حوصلگی بچه‌ها شود و موجب هنجارگریزی و درگیری‌های ذهنی و لفظی بچه‌ها و بزرگترها شود.

احمد اکبرپور هم از دیگر نویسندگان حوزه ادبیات کودک است که این روزها در فضای مجازی در قالب ویدئوهای کوتاه، کتاب‌هایی را از نویسندگان مختلف برای مطالعه به مخاطبان پیشنهاد می‌دهد. او معتقد است یکی از کارکردهای ادبیات در این روزهای تیره و نامعلوم پیش رو رفتن به قلب حادثه به امید پیدا کردن یک نور امید است و می‌گوید: در این روزها ما نیاز داریم به یکدیگر روحیه بدهیم و مانند افرادی که در سرما و یخبندان گیرافتاده‌اند و تلاش می‌کنند با گرمای بدن‌ها به هم کمک کنند، باید به هم روحیه بدهیم.

فرهاد حسن‌زاده از نویسندگان شناخته‌شده ادبیات کودک و نوجوان و نامزد دو دوره جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن، نیز در صفحه‌اش نوشته «این روزهای کرونایی هم خواهد گذشت و جزئی از حافظه تاریخی ملت ما خواهد شد و بهترین راه برای مبارزه با بیماری‌های واگیردار، مدیریت ذهن و روان است.» او که این روزها بیشتر مشغول بازنویسی دو عنوان از کتاب‌های قدیمی‌اش است سعی کرده با انتشار ویدئوهایی از کتاب‌هایش مانند «خاطرات خون‌آشام عاشق»، «کوتی کوتی»، «چتری با پروانه‌های سفید»، «نمکی و مار عینکی»، «هستی» و قصه‌گویی برای بچه‌ها، خستگی و ملال روزهای کرونایی را از مخاطبانش بزداید.

افسانه شعبان‌نژاد هم در این روزهای کرونایی مخاطبانش را تنها نگذاشته و در صفحه انتشارات لوپه‌تو با انتشار اشعاری سعی کرده اضطراب و استرس را از مخاطبانش دور کند و آرامش را به آنها برگرداند.

لاله جعفری هم در فضای مجازی در زمینه معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی فعالیت دارد و ویدئوهایی درباره مجموعه «کتاب اولی کلاس اولی»، مجموعه «نی‌نی قصه‌ها»، «درختی که از تاریکی می‌ترسید»، مجموعه ۶ جلدی قصه‌های «نینه و نانی» منتشر کرده است. او معتقد است در شرایط حاضر مجبوریم از فضای مجازی برای ارتباط با مخاطبان استفاده کنیم و هرکسی بنا بر خلاقیتش می‌تواند در این زمینه فعالیت داشته باشد مثلاً برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشد و طبق آن ویدئوهایی را در زمینه معرفی کتاب در فضای مجازی منتشر کند.

مهدی حجوانی هم از نویسندگان و مترجمان پیشکسوت ادبیات کودک است که ساده از کنار آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد، نمی‌گذرد و نظرش را در صفحه‌اش با مخاطبانش به اشتراک می‌گذارد. گاهی هم کتاب‌هایی مانند «نیم دانگ پیونگ یانگ» را به مخاطبانش پیشنهاد می‌کند. همچنین برخی از آثار جدیدش مانند مجموعه سه جلدی «فلسفه برای نسل نو»، «مونیخ به افق تهران»، «سفر دوسره»، «عالیجناب مامان خانم» و «الف دالمیم» را معرفی کرده است.

حمیدرضا شاه‌آبادی نیز که توانسته برای مجموعه «دروازه مردگان» جایزه کتاب سال را دریافت کند، معتقد است شرایط فعلی جامعه می‌تواند مستعد ایجاد افسردگی یا ناراحتی‌های روحی باشد و به بچه‌ها بازی کردن و مطالعه کتاب را پیشنهاد می‌کند. او در صفحه‌اش نوشته «باید نوروز را جدی گرفت... شک نکنید سالی خوب و مثال‌زدنی پیش روی ماست». شاه‌آبادی در صفحه‌اش مطالعه کتاب «فرانکشتاین در بغداد» نوشته احمد سعداوی با ترجمه امل نبهانی، برنده جایزه بوکر عربی ۲۰۱۴ را به مخاطبانش پیشنهاد کرده. همچنین با انتشار تصویری به قلم نادیا دیباج، از انتشار جلد سوم مجموعه «دروازه مردگان» در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.

سیامک گلشیری از دیگر نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان است که اگر به صفحه‌اش در فضای مجازی سری بزنیم، ویدئوهایی درباره کتاب‌هایش مانند «رژ قرمز»، مجموعه «گورشاه»، مجموعه «خون آشام» و «میدان ونک یازده و پنج دقیقه» می‌بینیم، که مخاطب را به خواندن ادامه داستان ترغیب می‌کند.

شقایق قندهاری از مترجمان کتاب‌های کودک و نوجوان هم در صفحه شخصی‌اش با انتشار مطالبی مخاطبان را به مطالعه کتاب تشویق می‌کند. با عشق الا، گریزپا، ناخوش احوال، سیاه دل، خانه خودمان، ابرابله، شجاع مثل تو، رها مثل آفتاب، روزهای رخوت، به دنبال نام تو، روزهای سرگشته در سکوت، خانه کاغذی، داپلر و هرمان از جمله آثاری است که با ترجمه او منتشر شده و در صفحه‌اش به چشم می‌خورند.

  • نویسنده
  • سبک زندگی