فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

شازده کوچولو

ادبیات

مترجم : ابوالحسن نجفی

شازده کوچولو (The little prince)

شازده کوچولو (Le Petit Prince) مشهورترین و محبوبترین داستان آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده و خلبان فرانسوی است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر و پس از آن به ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این کتاب مهم‌ترین کتاب قرن بیستم نام گرفته و بعد از انجیل رکورد ترجمه به سایر زبان ها را به نام خود ثبت کرده است.
این داستان در ایران با عنوان‌های مختلفی مثل شازده کوچولو، شاهزاده کوچولو، مسافر کوچولو و شهریار کوچولو و توسط مترجمین بسیاری به فارسی برگردانده شده است. اولین ترجمه از این کتاب در سال ۱۳۳۳ و توسط محمد قاضی انجام شد. از میان ترجمه‌های شناخته‌شده‌ی بعد از آن می‌توان به ترجمه احمد شاملو، اصغر رستگار، ابوالحسن نجفی و مصطفی رحمان‌دوست اشاره کرد.
شازده کوچولو روایت بی‌آلایشی از فراموشی مفهوم عشق میان انسان‌ها و ارزشمند شدن ضدارزش‌ها است. مسافر کوچکی از سیار ب۶۱۲ در صحرای آفریقا با خلبانی برخورد می‌کند که هواپیمایش دچار نقص فنی شده و ناچار در بیابان فرود آمده است. شازده کوچولو برای خلبان از سیارک خودش، گل سرخ و دو آتشفشان کوچکی که فقط تا زانوهایش می‌رسند و از خاطرات سفرش تعریف می‌کند و در خلال آن با زبانی کودکانه و شیرین ارزش‌های زندگی را به ما یادآوری می‌کند.
اگزوپری در سال ۱۹۳۵، برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون، در حال پرواز در آسمان دچار نقص فنی می‌شود و در صحرای آفریقا فرود اضطراری انجام می‌دهد؛ همین اتفاق الهام داستان شازده کولوچو می‌شود.
داستان شازده کوچولو، داستانی ساده و درعین‌حال عمیق و فلسفی‌ست، بدن شک با مطالعه آن حتما به فکر فروخواهیدرفت. پسرک دوست‌داشتنی داستان، شکل زندگی واقعی را به ما یادآوری می‌کند زندگی‌ای که در هیاهوی عصر تکنولوژی فراموش کرده‌ایم.
زیبا حیدری

داستان‌های فرانسه - قرن ۲۰م.
داستان‌های تخیلیآنتوان دو سنت اگزوپری
آنتوان دو سنت اگزوپری «آنتوان دو سنت اگزوپری»، متولد ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ ، نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود. وی در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ در سن 44 سالگی بر اثر سقوط هواپیمایش درگذشت.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

تو خودت را محاکمه خواهی کرد. این دشوارترین کار است. محاکمه خود از محاکمه دیگران مشکل‌تر است. تو اگر توانستی درباره خود درست قضاوت کنی قاضی واقعی هستی. (کتاب شازده کوچولو – صفحه ۵۸)

ارسال دیدگاه

 seahorse

seahorse

یکی از بهترین کتاب هاییه که تو زندگیم خوندم. هرچی باشه، محبوب ترین کتاب قرن بیستم بوده! کتاب، داستان به ظاهر بچه گونه ایه که در واقع مخاطبش بزرگتران و داره اونا و افکار و اعمال شون رو در خلال داستان شازده کوچولویی که از یه سیاره ی دیگه به زمین اومده، نقد میکنه. من فکر میکنم، دنیای ما آدما، محبت و پاکی شازده کوچولو رو خیلی کم داره.

1398-11-29
 seahorse

seahorse

شما هیچ شباهتی به گل من ندارید، شما هنوز هیچ نیستید. کسی شما را اهلی نکرده است و شما هم کسی را اهلی نکرده اید. روباه من هم مثل شما بود. روباهی بود شبیه صدهزار روباه دیگر. ولی من او را دوست خودم کردم و حالا او در جهان یکتاست.

1399-01-30
 seahorse

seahorse

...شازده کوچو گفت: آدم ها کجاند؟ در بیابان، آدم کمی احساس تنهایی می کند... مار گفت: پیش آدم ها هم احساس تنهایی می کند.

1398-11-29
 seahorse

seahorse

پس تو میتوانی خودت را محاکمه کنی. این مشکل ترین کار است. محاکمه کردن خود بسیار مشکل تر از محاکمه کردن دیگری است. اگر بتوانی درباره ی خودت درست حکم کنی معلوم می شود که حکیم واقعی هستی.

1398-11-29

کتاب های مشابه