فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

هرگز رهایم مکن

ادبیات

مترجم : سهیل سمی

کتاب «هرگز رهایم مکن» یکی از آثار معروف «کازوئو ایشی گورو» است. این کتاب در سال 2005 در انگلستان توسط انتشارات فابروفابر به چاپ رسید و از همان سال انتشار برای نویسنده خود جوایز بی‌شماری را به ارمغان آورد.

کتاب هرگز رهایم مکن اثر کازوئو ایشی گورو، در زمره کتاب‌های علمی-تخیلی جای می‌گیرد. راوی داستان اول‌شخص است و داستان در سال‌های 1980 تا 1990 شکل می‌گیرد. در این کتاب مخاطب کمی و کاستی‌های راوی را متوجه می‌شود اما باگذشت دو یا سه فصل از کتاب می‌بیند که مشکلات راوی در خلال داستان کمرنگ و یا حتی حل می‌شود. این سبک از نویسندگی که مخاطب را از همان ابتدا با مشکلات روبه‌رو می‌کند، یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شخص کازوئو است.

کازوئو ایشی گورو در تمامی کتاب‌های خود به‌شدت کلیشه‌گریز است و سعی می‌کند با مخاطب اصل داستان را در میان بگذارد و تبحر بی‌نظیر خود را در شاخ‌وبرگ دادن داستان نشان دهد به همین دلیل است که توانسته در رشته نویسندگی خلاقانه فارغ‌التحصیل شود.

برخی از اتفاقات پیش‌آمده در دنیای واقعی چنان بر ما تاثیر نهاده‌اند که ما را تسلیم شرایط کرده و از ما فردی مطیع ساخته است؛ اما در کتاب هرگز رهایم مکن، در دنیای خیالی سوال‌ها و پرسش‌هایی در لفافه و بطن داستان پیش می‌آید که انسان را به فکر وامی‌دارد.
آینده چه می‌شود؟ برای چه دست از عادت‌ها و آنچه به ما القا شده‌است نمی‌کشیم؟ چرا زمانی آرامش خیال داریم که دقیقا آنچه را به ما آموخته‌اند انجام دهیم نه کم و نه زیاد؟ پس آرمان‌گرایی و آینده‌نگری معنایی نخواهد داشت. این‌ها سوال‌هایی است که مخاطب زمانی که در بطن داستان قرار می‌گیرد از خود می‌پرسد و شاید همین به اندیشه واداشتن مخاطب است که این کتاب را مشمول جوایز زیادی کرده است.کازوئو ایشی گورو
کازوئو ایشی گورو کازوئو ایشی‌گورو (Kazuo Ishiguro) (متولد ۸ نوامبر ۱۹۵۴ در ناگازاکی) نویسنده‌ی انگلیسی ژاپنی‌تبار است.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

کتاب های مشابه