فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

قلعه حیوانات

ادبیات

مترجم : شهرزاد لولاچی

قلعه حیوانات
رمان قلعه حیوانات با نام اصلی «مزرعه حیوانات»، رمانی طنزآمیز و سمبولیک به قلم جورج اوروِل نویسنده توانمند انگلیسی است. قلعه حیوانات برای اولین بار در سال ۱۹۴۵(دوران جنگ جهانی دوم) منتشر شد و در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به شهرت رسید. ترجمه های مختلفی از این رمان در بازار کتاب ایران موجود است، اما اولین ترجمه به کوشش امیر امیرشاهی صورت گرفته و در سال ۱۳۴۸ توسط موسسه انتشارات فرانکلین منتشر شده است.
قلعه حیوانات داستان نمادینی از انقلاب کارگری بر ضد نظام سرمایه‌داری است. در قلعه حیوانات داستان از شبی آغاز می شود که میجر پیر، خوکِ مورداحترام حیوانات مزرعه به سبب رویای عجیبی که در شب قبل دیده است اهالی مزرعه را دور هم جمع می‌کند و برای آن‌ها از ظلم‌های نوع‌بشر به حیوانات می‌گوید و آن‌ها را تشویق به برپایی انقلابی علیه انسانها می‌کند و... .
اورول در طی جنگ داخلی اسپانیا با رمان قلعه حیوانات، استبداد طبقه حاکم شوروی را مورد انتقاد قرار داد. او در این رمان پادآرمانشهری (ویرانشهر) را به تصویر می‌کشد که در آن قدرت و جاه‌طلبی حاکمان توتالیتر، آرمان‌های ناب انقلابی را به فساد کشانده است و طبقه کارگر همچنان زیر ظلم و استبداد شرایط سختی را تجربه می‌کنند؛ قشری که به امید آینده‌ای بهتر علیه نظام سرمایه‌داری انقلاب کرده بودند. اورول در این رمان، بارها با استفاده از واژه «رفیق» مستقیما به حکومت‌های چپ‌گرا و کمونیسم اشاره می‌کند.
اورول درباره منشا الهام خود برای نوشتن این رمان چنین می‌گوید: «روزی پسر کوچکی را دیدم که سوار بر اسب درشت هیکلی بود و با ضربه‌های شلاق، اسب را تحت فرمان خود گرفته بود. این باعث شد به فکر فرو روم که اگر روزی حیوانات از قدرت خود آگاه شوند، ما انسان‌ها قادر به مقاومت دربرابر آنها نخواهیم بود و به دنبال این فکر، به نحوه برخورد انسان‌ها با حیوانات و شباهت آن با رفتار طبقه مرفه با افراد طبقه پایین جامعه فکر کردم».
بدون شک با خواندن این رمان نبوغ جورج اورول را تحسین خواهید کرد.
زیبا حیدری

داستان‌های انگلیسی - قرن ۲۰م.جورج اورول
جورج اورول اریک آرتور بلر با نامِ مستعار جُرج اوروِل (زادهٔ ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ – درگذشتهٔ ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی بود.

ارسال دیدگاه

 Evanjeline

Evanjeline

-دوستان تصور نکنید که رهبری لذت بخش است! برعکس, کار خطیر و پر مسئولیتی است. هیچ کس بیشتر از رفیق ناپلئون به تساوی حیوانات اعتقاد ندارد. خیلی هم خوشحال می شد که می گذاشت خودتان در امور تصمیم بگیرید. اما امکان دارد که بعضی اوقات تصمیمات غلطی اتخاذ کنید...

1398-11-27

کتاب های مشابه