فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

ریگ روان

ادبیات

مترجم : پیمان خاکسار

کتاب ریگ روان (به انگلیسی Quicksand) دومین اثر استیو تولتز (۱۹۷۲)، نویسنده‌ی جوان استرالیایی است که پیش از این به خاطر کتاب «جزء از کل» به شهرت جهانی رسیده بود. کتاب اول نویسنده به عنوان یکی از مطرح‌ترین رمان‌های تاریخ استرالیا شناخته شده و جایزه‌ی ادبی بوکر را از آن خود کرده است. «ریگ روان» در سال ۱۳۹۵ توسط پیمان خاکسار ترجمه شد، نشر چشمه آن را روانه‌ی بازار کرده و بارها تجدید چاپ شده است. همچنین عبدالله جمنی از نوای مکتوب این کتاب را با عنوان «شن روان» ترجمه و منتشر کرده است.
این کتاب داستان دو دوست را روایت می‌کند که هر دو شکست خورده‌اند. لیام نویسنده‌ی شکست‌خورده‌ای است که پلیس شده و آلدو کارآفرین مغبونی است که در هیچ کاری موفق نبوده و انگار بویی از شانس نبرده، حتی تلاش‌های آلدو برای خودکشی هم همیشه محکوم به شکست است، از این رو لیام تصمیم می‌گیرد از زندگی دوست بدشانسش کتابی بنویسد...
اگر «جزء از کل» را روایت رنج انسان در مبارزه با مرگ بدانیم، «ریگ روان» درباره‌ی رنج آدمی در جدال با زندگی است. تولتز مانند اثر قبلی‌اش نگاهی دارد به نوشته‌های نویسندگان بزرگی از جمله کافکا، فروید و تولستوی؛ کسانی که تفکرات خود را متاثر از آن‌ها می‌داند. وی در این کتاب با درون‌مایه‌ای فلسفی وجود زندگی، خدا، مرگ و خودکشی را بررسی می‌کند. فصل‌های کتاب توالی زمانی ندارند و وقایع مانند پازلی کلیت داستان را می‌سازند. کتاب با وجود حکایت بدبختی، طنزی در خود پنهان دارد که تفکربرانگیز است. در مجموع خواندن کتاب به کسانی که دغدغه‌های فلسفی دارند و از کارهایی که مدت‌ها ذهن‌شان را مشغول می‌کند لذت می‌برند، توصیه می‌شود.
فرناز ابراهیمی

داستان‌های استرالیایی - قرن ۲۰م.
۴۳۸ صفحهاستیو تولتز
استیو تولتز استیو تولتز (Steve Toltz)، متولد ۱۹۷۲ در سیدنی، رمان‌نویس استرالیا‌یی است.

قسمتی از کتاب

ای خدا، چرا نقش من در این دنیا صرفا دلقک سقوط‌کرده نیست؟ چرا باید دلقک سقوط‌کرده‌ای باشم که بقیه دلقک‌های سقوط‌کرده رویش سقوط می‌کنند؟ به عبارت‌ دیگر چرا روی پیشانی‌ام نوشته هر پیرزنی که در سوپرمارکت لیز می‌خورد باید بازوی من را بگیرد؟

کتاب های مشابه