فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

جزء از کل

ادبیات

مترجم : پیمان خاکسار

جز از کل (A Fraction of the Whole) یکی از دو رمانِ نویسنده‌ی جوان استرالیایی «استیو تولتز» است که شهرت زیادی را برای او به ارمغان آورده. اولین رمان نویسنده «جزء از کل» در سال ۲۰۰۸ منتشر شد که از همان ابتدا مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و تولتز را نامزد دریافت جایزه‌ی بوکر کرد. در ایران پیمان خاکسار این اثر را ترجمه و نشر چشمه چاپ اول آن در سال ۱۳۹۴ وارد بازار کرد، پس از آن نیز بارها تجدید چاپ شده است. نشر نیک فرجام هم ترجمه دیگری از زهرا یعقوبیان را منتشر کرده است.
جزء از کل را می‌توان در دسته‌ی کتاب‌های فلسفی روانشناسی قرار داد که با لحنی آمیخته به طنز، زندگی سه شخصیت اصلی داستان جسپر، مارتین و تری را به تصویر می‌کشد. جسپر و مارتین پدر و پسر هستند و داستان با روایت جسپر از زندگی پدرش مارتین و عمویش تری، در زندان آغاز می‌شود. پدر جسپر به خاطر روحیه‌ی مردم‌گریزی‌اش، او را از پذیرفتن آنچه مردم عامه می‌پذیرند منع می‌کرد و می‌کوشید از کودکی او را تحت تربیتی خاص پرورش دهد...
سراسر کتاب پر از جملات زیباست و پیاپی اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که موجب می‌شود خواننده با هیجان آن را دنبال کند. هر چند شخصیت‌ها در این کتاب دیوانه هستند و یا دیوانه به نظر می‌رسند و گاهی رفتارهایی غیرطبیعی از خود بروز می‌دهند، با این حال استیو تولنز با نمایش و معرفی آن‌ها نشان می‌دهد که هر کدام از آن رفتارها با قصد و هدفی انجام شده‌اند که با منطق نویسنده توجیه می‌شوند.
رمان دیگر تولتز «ریگ روان» نام دارد که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. استیو تولتز در هر دو کتاب کوشیده است تفکرات فلسفی را در قالب زندگی اجتماعی افراد به تصویر بکشد.
اکرم حیدری

داستان‌های استرالیایی - قرن ۲۱م.استیو تولتز
استیو تولتز استیو تولتز (Steve Toltz)، متولد ۱۹۷۲ در سیدنی، رمان‌نویس استرالیا‌یی است.

قسمتی از کتاب

چیزی که نمی‌فهمیدم این بود که مردم تفکر نمی‌کنن، تکرار می‌کنن. تحلیل نمی‌کنن، نشخوار می‌کنن. هضم نمی‌کنن، کپی می‌کنن. اون وقت‌ها یه ذره می‌فهمیدم که بر خلاف حرف بقیه، انتخاب بین امکاناتِ در دسترس فرق داره با اینکه خودت برای خودت تفکر کنی. تنها راه درست فکر کردن برای خودت اینه که امکانات جدید خلق کنی، امکان‌هایی که وجود خارجی ندارن.

ارسال دیدگاه

 seahorse

seahorse

به نظر من یه رمان نسبتا معمولی بود. تاثیرگذاریش رو انکار نمیکنم ولی این همه تعریف و تمجیدی که ازش شنیده بودم رو هم درک نمیکنم! به عنوان اولین رمان نویسنده میشد گفت محصول خوبیه ولی داستان پرکشش و البته اعصاب خردکنی داشت به نظر من! نحوه ی بیان و شخصیت پردازیش هم خوب بود ولی کلا اگه برگردم به قبل از خوندنش، رمانی مثل ابله یا بودنبروک ها رو به جاش میخونم!

1399-01-15
 seahorse

seahorse

خائنانه ترین خیانت ها آن هایی هستند که وقتی یک جلیقه ی نجات در کمدت آویزان است، به خودت دروغ می گویی که احتمالا اندازه ی کسی که دارد غرق می شود نیست

1399-01-15
 seahorse

seahorse

عشق بدترین خبرچین است چون به شما القا می کند که ابدی و پابرجاست_تصور پایان زندگی تان راحت تر از تصور پایان عشق است...

1399-01-15
 seahorse

seahorse

آدم ها رازهایشان را جایی غیر از صورت پنهان می کنند. چهره جایگاه درد است. اگر هم جایی باقی بماند، ناامیدی.

1399-01-15
 seahorse

seahorse

...میل آدم ها به بردگی، قابل باور نیست. خدایا. بعضی وقت ها چنان آزادی شان را پرت می کنند کنار، انگار داغ است و دست شان را می سوزاند.
#کتاب_ناتمام

1399-01-15
 Sepid

Sepid

خنده داره که باید برای دکتر و وکیل شدن آموزش ببینن ولی برای پدر و مادر شدن، نه. هر هالویی میتونه پدر و مادر بشه حتی لازم نیست توی سمینار یه روزه شرکت کنه.

1398-12-11
 seahorse

seahorse

تا وقتی یک ویلای ساحلی نداشته نباشی، نمیفهمی چندتا دوست داری.

1398-11-26

کتاب های مشابه