فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

بیوه‌کشی

ادبیات

مترجم :

بیوه‌کُشی
یوسف علیخانی (متولد اول فروردین ۱۳۵۴ در روستای میلک الموت) نویسنده معاصر ایرانی است.
«بیوه کشی» نخستین رمان علیخانی‌ست که با فاصله‌ی زمانی پنج سال پس از انتشار آخرین مجموعه‌داستان وی در سال ۱۳۹۲ منتشر شده‌است. از علیخانی پیش از این، سه مجموعه داستان با عناوین «قدم بخیر مادربزرگ من بود»، «اژدهاکشان» و «عروس بید» منتشر شده بود.
داستان این رمان به سنتی قدیمی در جامعه‌ی روستایی باز می‌گردد که مطابق با آن در صورت فوت همسر زن، او باید صبر کند تا برادر کوچک‌تر همسرش با وی ازدواج کند و امکان زندگی با کسی جز او را ندارد، سنتی که در آن هم مرد و هم زن قربانی رسوم مردسالارانه می‌شوند.
«بیوه کشی» در چنین بستری با مرگ شوهر زنی به نام «خوابیده خانم» در روستای میلک شروع می‌شود؛ شوهری که شش برادر کوچک‌تر از خود دارد و گفته می‌شود که اژدرمارِ ساکن کوه‌های اطراف میلک باعث مرگ او شده است. به این صورت خوابیده خانم با برادر دوم ازدواج می‌کند و این داستان ادامه دارد...
در این داستان مرگ چهره‌ای مرموز و وهمناکی درآمیخته با افسانه دارد و این وهمناکی بر کل فضای روستا سایه می‌اندازد. اگرچه در ادامه‌ی داستان، روند مرگ‌های مرموز تا حدودی از باور خواننده فراتر می‌رود، اما داستان به قدری با جزییات ریز و نثری خواندنی و جذاب روایت می‌شود که می‌توان چشم بر تمام کاستی‌ها بست و از خواندنش لذت برد.
فضای داستانی این رمان همانند سه مجموعه داستان قبلی علیخانی در روستایی به نام میلک می‌گذرد که هم‌نام زادگاه علیخانی است، اما نویسنده معتقد است میلک داستان‌های او با میلک واقعی تفاوت‌های زیادی دارد و شبیه همدیگر نیستند.

الهه ملک محمدی

داستان‌های فارسی - قرن ۱۴
۳۰۴ صفحه - رقعی (شومیز)یوسف علیخانی
یوسف علیخانی یوسف علیخانی (متولد اول فروردین ۱۳۵۴ در روستای میلک الموت) نویسنده معاصر ایرانی است.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

کتاب های مشابه