فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

خاما

ادبیات

مترجم :

یوسف علیخانی نویسنده، پژوهشگر و ناشر ایرانی‌ست که رمان «خاما» را در سال ۱۳۹۶ توسط نشر آموت که تحت مدیریت خود اوست روانه‌ی بازار کرد.
خاما عاشقانه‌ای با پس زمینه‌ای اجتماعی، سیاسی و تاریخی است که یوسف علیخانی آن را در یک ماه و نیم نوشت. این رمان پرحجم (۴۴۸ صفحه) ماجرای مهاجرت کردهای غرب‌نشین را در بازه‌ی زمانی سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۵۰ روایت می‌کند. «خلیل عبدویی» شخصیت اصلی داستان، پسربچه‌ای ۱۰ ساله است که داستان این مهاجرت از زبان او بیان می‌شود. «خاما» به معنای نیمه‌ی گمشده و همچنین نام دختری شجاع است که خلیل در تمام طول مهاجرت خیال عشق او را در سر می‌پروراند.
علیخانی به واسطه‌ی شخصیت پدربزرگ و همچنین آوردن حکایت‌های بومی در خلال داستان، به طور ضمنی فرهنگ و آداب و رسوم کردها را به نمایش می‌گذارد و با زبانی صمیمی مخاطب را به خوبی با خود همراه می‌کند، به طوری که خواننده گام به گام در این تبعید با شخصیت‌های داستان هم‌مسیر می‌شود.
خاما روایتی از غم، حسرت و عشق در زمینه‌ی نبرد و جنگ است و می‌توان آن را گونه‌ای از تراژدی به شمار آورد. نویسنده در جای جای داستان با اشاره به ادبیات کهن (شاهنامه و مثنوی) به غنای اثر افزوده است. او همچنین در جریان عشق خلیل به خاما، جنبه‌ای روانشناسانه به کتابش داده است.
خاما دومین رمان علیخانی است و پیش از این رمان «بیوه‌کشی» و چندین اثر پژوهشی و مجموعه داستان‌های عروس بید، اژدهاکشان، قدم‌‌بخیر مادربزرگ من بود، از این نویسنده منتشر شده است. این نویسنده‌ی پرکار قزوینی تاکنون برای آثارش نامزد دریافت جوایز متعددی از قبیل جایزه‌ی ادبی جلال احمد، جایزه هوشنگ گلشیری، جایزه‌ی قلم زرین سال، جایزه‌ی مهرگان ادب و ... شده است.
اکرم حیدری

داستان‌های فارسی - قرن ۱۴یوسف علیخانی
یوسف علیخانی یوسف علیخانی (متولد اول فروردین ۱۳۵۴ در روستای میلک الموت) نویسنده معاصر ایرانی است.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

آدمی انگار باید گاهی از مسیری که می‌رود ایست کند و برگردد و یک مسیر بزند به راهی که آمده تا به خاطرش بیاید چند وقت گذشته است و زمان از هر دری وارد می‌شود که تو نفهمی کجا بوده‌ای و خامایت که بوده و فقط می‌خواهد تو را ببلعد، گویی زمان است که عاشق آدمی است و دوست ندارد جز خودش، تو را کسی با خود ببرد.

کتاب های مشابه