فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟

ادبیات

مترجم : سیامک گلشیری

«چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» با عنوان اصلی ( Who's Afraid of Virginia Woolf) اثر درخشان ادوارد فرانکلین آلبی، نمایشنامه نویس پرآوازه‌ی آمریکایی‌ست. آلبی نقش مهمی در ادبیات نمایشی نوین آمریکا دارد و عمده‌ی شهرتش به واسطه‌ی نوشتن همین نمایشنامه حاصل شده است. «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» در سال ۱۹۶۲ نوشته شد و چهار سال بعد مایک نیکولز با اقتباس از آن فیلمی موفق با همین نام ساخت. ۴ بازیگر این فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شدند و الیزابت تیلور (بازیگر نقش مارتا) موفق به دریافت این جایزه شد. بی شک موفقیت این فیلم، در توجه بیشتر به این کتاب بی‌تأثیر نبوده است.
«چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» برشی کوتاه از زندگی خانوادگی یک زوج با نام‌های مارتا و جورج است که در بازه‌ی زمانی یک شب اتفاق می افتد. جورج استادیاری مغرور و مارتا زنی‌ست که بسیار می‌نوشد. بین این دو به موجب اختلافاتی که دارند درگیری‌های کلامی و حتی فیزیکی زیادی اتفاق می‌افتد. یک شب مارتا و جورج در خانه‌ی خود پذیرای زوج دیگری (نیک و هانی) می‌شوند. نیک و هانی برخلاف میزبان‌های خود که دائماً به هم می‌تازند، تفاهم زیادی از خود نشان می‌دهند. این نمایشنامه‌ی سه پرده‌ای شامل بحث و گفتگوهای این زوجین و پرداختن به شخصیت‌های آنهاست. آلبی در طنزی تلخ روابط پیچیده‌ی بین شخصیت‌ها را به تصویر می‌کشد.
نمایشنامه‌ی ادوارد آلبی از متون پراهمیت و مورد توجه منتقدهاست و جزء متن‌های مرجع روانشناسی در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود. ادوارد آلبی جوایز متعددی را برای نوشتن این کتاب کسب کرده است از جمله جایزه‌ی تونی که معتبرترین جایزه در زمینه‌ی نمایشنامه‌نویسی است. این کتاب همچنین در سال ۱۹۶۳ کاندیدای دریافت جایزه پولیتزر شد.
«چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» چندین بار در ایران ترجمه و منتشر شده است که ترجمه‌ی آقای سیامک گلشیری در انتشارات مروارید از جمله‌ی آن‌هاست.
اکرم حیدری

موضوع(ها):
نمایشنامه آمریکایی - قرن ۲۰م.
۱۸۴ صفحهادوارد آلبی
ادوارد آلبی ادوارد فرانکلین آلبی (به انگلیسی: Edward Albee) ، متولد ۱۲ مارس ۱۹۲۸، نمایشنامه نویس شهیر آمریکایی و برنده ۳ جایزه پولیتزر بود.وی در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

کتاب دیجیتال

قیمت : 10000 تومان

کتاب های مشابه