فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

بارون درخت نشین

ادبیات

مترجم : پرویز شهدی
فاطمه حمصیان

بارون درخت‌نشین (به ایتالیایی: Il barone rampante) (به انگلیسی: The Baron in the Trees)

ایتالو کالوینو (Italo Calvino) (زاده‌ی ۱۵ اکتبر ۱۹۲۳– درگذشته‌ی ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۵) نویسنده‌ی ایتالیایی است. وی سبک ادبی خاص خود را دارد که می‌توان آن را سورئال یا پست‌مدرن توصیف کرد. سه‌گانه‌ی «نیاکان ما» (شامل شوالیه‌ی ناموجود، ویکنت دونیم‌شده و بارون درخت‌نشین) تحسین‌شده‌ترین آثار اوست. وی را یکی از مهم‌ترین نویسندگان ایتالیایی قرن بیستم می‌دانند.
«بارون درخت نشین» دومین کتاب از سه‌گانه‌ی «نیاکان ما» و مانند دو اثر دیگر این سه‌گانه به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. این کتاب در سال ۱۹۵۷ در ایتالیا منتشر شد و ترجمه اول آن در سال ۱۳۸۰ توسط مهدی سحابی از انتشارات نگاه به بازار آمد و بارها تجدید چاپ شد. پرویز شهدی نیز در ۱۳۹۴ این کتاب را ترجمه و توسط نشر چشمه منتشر کرده است.
«بارون درخت‌نشین» سرگذشت پسری را به تصویر می‌کشد که تصمیم می‌گیرد زندگی خود را بر روی درختان سپری کند. «کوزیمو» پسر دوازده ساله‌ی «بارون دی روندو» تصمیم می‌گیرد از دستورات پدر سرپیچی کند. این سرپیچی ابتدا برای اعتراض به خوردن حلزون‌های دست‌پخت خواهرش شکل می‌گیرد؛ کوزیمو از شاخه‌ی نزدیک‌ترین درخت بالا می‌رود و تصمیم می‌گیرد دیگر پایش را روی زمین نگذارد. این تصمیم او را وارد ریتم زندگی در طبیعت می‌کند، ریتمی که همیشه به طرز یکنواختی زنده است و کوزیمو در مبارزه با طبیعت برای بقا، جهان جدیدی را کشف می‌کند که بکر است و به دست انسان‌ها نیافتاده.
ایجاد یک «پادشاهی درختی» توسط پسر استعاره‌ای از استقلال معرفی می‌شود و چالش‌ها وفرصت‌های این عمل دستمایه‌ای برای نویسنده به منظور بررسی پرسش‌های فلسفی بشر می‌گردد. در کل جریان رمان «بارون درخت نشین» ماجرایی نمادین از اروپاست در دل انسانی که به عنوان روشنفکر و پیشرو، الگوی عملی برای تغییر و رهایی از عرف‌های سنتی دارد.

۳۲۸ صفحه - رقعی (شومیز)ایتالو کالوینو
ایتالو کالوینو ایتالو کالوینو (به ایتالیایی: Italo Calvino) (زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۲۳ - درگذشته ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۵) نویسندهٔ رمان و داستان کوتاه ایتالیایی است.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

می‌کوشیدم بدانم حال کسی که در چند قدمی‌ام، چیزی جز شب در پیرامون خود ندارد و دستخوش باد و آن آواهاست، چگونه است؛ کسی که هیچ یار آشنایی جز تنه‌ی درختی ندارد که در دهلیزهای بی شمار آن سوی پوست زبرش، حشره‌ها در پیله‌های خود نهفته‌اند.

کتاب های مشابه