فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

جشن بی‌معنایی

ادبیات

مترجم : قاسم صنعوی

جشن بی‌معنایی «La fete de I,isignification» رمانی از میلان کوندرا نویسنده‌ی چک-فرانسوی‌ست که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. میلان کوندرا در سن ۸۴ سالگی پس از ۱۶ سال سکوت این کتاب را روانه‌ی بازار کرد و به معنای زندگی پرداخت.
در ایران این کتاب به ترجمه‌ی الهام دارچینیان توسط نشر قطره اولین بار در سال ۱۳۹۳ منتشر و بارها تجدید چاپ شده، اما ترجمه دیگری هم در بازار موجود است که توسط قاسم صنعوی و نشر بوتیمار منتشر شده است. «کتاب خنده و فراموشی»، «بار هستی» و «جاودانگی»، «آهستگی»، «هویت» از دیگر آثار میلان کوندرا هستند که در ایران منتشر شده‌اند.
«جشن بی‌معنایی» رمان کوتاهی است که به زندگی چهار مرد ساکن پاریس به نام‌های کالیبان، چارلز، آلن و رامون می‌پردازد که همه به نوعی در ایجاد ارتباط با دیگران مشکل دارند، برای همین از موقعیت‌هایی که ممکن است آن‌ها را در ارتباط با دیگران قرار دهد، فرار می‌کنند. این چهار مرد همراه چند نفر، در جشن تولدی که چارلز برگزار کرده است گرد هم می‌آیند و مکالماتی بین آنها شکل می‌گیرد. برخوردهای خام و کودکانه افراد نسبت به مسایل پیچیده‌ی زندگی، ذهن را به این سمت سوق می‌دهد که زندگی یک بازی است و نباید جدی گرفته شود...
جشنن بی‌معنایی در ۵۴ فصل نوشته شده است و نویسنده در آن به واسطه‌ی فلسفه و تخیل، تنهایی و بی‌هویتی انسان‌هایی را که به بی‌معنایی زندگی پی برده‌اند مورد بررسی قرار می‌دهد. کوندرا در جشن بی‌معنایی با زبان طنز بی‌معنایی زندگی را به تصویر کشیده، گویی که این رمان خلاصه‌ای طنزگونه از تمام آثار پیشین کوندراست.
اکرم حیدری

داستان‌های چک - قرن ۲۰م.کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

بی‌معنایی، دوست من، مایه‌ی هستی است. همه‌جا و همیشه با ماست. حتی جایی که هیچ‌کس حاضر نیست ببیندش: در فجایع، در جنگ‌های خونین، در بدترین بدبختی‌ها. پذیرفتنش در شرایط وخیم و صدا کردنش به نام، شجاعت می‌خواهد. اما صحبت از به رسمیت شناختنش نیست، بلکه باید بی‌معنایی را دوست داشت. باید آموخت که چگونه آن را دوست داشت. اینجا، در این باغ، مقابل ما.