فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

خانه

ادبیات

مترجم : یگانه وصالی فلاح

خانه (Home) رمانی از خانم تونی موریسون (وی کلوئه آنتونی ووُفورد) نویسنده‌ی رنگین‌پوست آمریکایی‌ست که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این کتاب در ایران توسط چندین انتشارات با ترجمه‌های مختلف چاپ شده که ترجمه‌های میچکا سرمدی و یگانه وصالی به ترتیب در نشر زاوش و نشر مروارید از جمله‌ی آن‌هاست.
خانه، روایت زندگی مردی به نام فرانک است که با احساس ناخوشایند و عذاب‌آوری بابت کشتار آدم‌ها، از جنگ آمریکا و کره برگشته است، اما انگار این پایان دردهایش نیست؛ جنگ در معامله‌ای نابرابر، چیزهای زیادی را از فرانک گرفته و در مقابلش تنها یک مدال افتخار به او داده است. او دو دوست صمیمی و همسرش لی‌لی را از دست داده است. در قسمت‌هایی از کتاب، توصیفات بی‌مانندی از عشق او و لی‌لی وجود دارد که نشان از قدرت نویسندگی موریسون دارد.
موریسون در این داستان که با قطعه‌ای شعر آغاز می‌شود و در انتها نیز با شعر به پایان می‌رسد، شخصیت‌های زیادی را خلق می‌کند که وجه مشترک همه‌ی آنها زیستن با رنج است. خانه آخرین رمان موریسون است که آن را در سن ۸۱ سالگی، در روزهای بدی که غرق اندوه از دست دادن فرزندش بود نوشته است. شاید همین اندوه عمیق اوست که در اثرش انعکاس پیدا کرده و موجب ارتباط عاطفی عمیق خواننده‌ی کتاب با او می‌شود.
تونی موریسون به دلایل زیادی از جمله دریافت جایزه‌ی نوبل ۱۹۹۳ نویسنده‌ی مشهوری در دنیاست. رمان «خانه» و «دلبند» برجسته‌ترین آثار موریسون هستند. علاوه بر جایزه‌ی نوبل، کسب جایزه پولیتزر در سال ۱۹۸۸ و همچنین جایزه محفل منتقدان کتاب نیویورک از دیگر افتخارات اوست.
اکرم حیدری

داستان‌های آمریکایی - قرن ۲۰م.تونی موریسون
تونی موریسون تونی موریسون (Toni Morrison)، متولد ۱۸ فوریه ۱۹۳۱، نویسنده، فمینیست، استاد دانشگاه و برنده جایزه ادبی نوبل ۱۹۹۳ اهل آمریکا است. وی در تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۹، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار