فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

آنتوان دو سنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری

تولد : «آنتوان دو سنت اگزوپری»، متولد ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ ، نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود. وی در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ در سن 44 سالگی بر اثر سقوط هواپیمایش درگذشت.

آنتوان دو سنت اگزوپری در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ میلادی در شهر لیون در فرانسه به دنیا آمد. چهارساله بود که پدرش درگذشت و مادر به‌تنهایی مسئولیت تربیت وی، خواهران و برادرانش را بر عهده گرفت. سنت اگزوپری دوران کودکی را در جنوب فرانسه به سر برد.
در ۱۹۱۷ وی موفق به دریافت دیپلم دبیرستان از یک مدرسه شبانه‌روزی شد و در ۱۹۱۹ در رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس تحصیل کرد. اشعار و یادداشت‌های کوتاه وی از ابتدا نمایانگر طبع لطیف و ذوق سرشار ادبی‌اش بودند. سنت اگزوپری خدمت نظام را در سال ۱۹۲۱ در نیروی هوایی فرانسه و در شهر استراسبورگ گذراند. در اینجا بود که دوره خلبانی را فراگرفت. بعد از دوران خدمت نظام در ۱۹۲۶ به‌عنوان خلبان آزاد در خطوط پرواز مسافربری "ایر فرانس" مشغول به کار شد.
علاقه به نگارش در تمام این سال‌ها او را دنبال می‌کرد. سال ۱۹۲۷ سنت اگزوپری برای کار در شرکت هوایی حمل‌ونقل کالا به شهر تولوز رفت و در پی آن از سوی همین شرکت به داکا و کازابلانکا فرستاده شد.
در بازگشت از سفر مراکش و تحت تأثیر مشاهده زندگی قبایل صحرانشین آنجا وی دست‌نوشته خود را به همراه آورد که بعد بانام کتاب ماندگار "پیک جنوب" در ۱۹۲۸ به چاپ رسید. سپس به بوینس آیرس رفت و در ۱۹۲۹ در آنجا به‌عنوان رئیس یک شرکت هوایی مشغول به کار شد. در ۱۹۳۱ سنت اگزوپری به فرانسه بازگشت و با آگای سونسین ازدواج کرد.
در همین سال بود که وی کتاب دوم خود، "پرواز شبانه" را با مقدمه آندره ژید به چاپ رساند. سنت اگزوپری در این زمان شهرت زیادی کسب کرده بود. وی در ۱۹۳۵ از یک سانحه هوایی جان سالم بدر برد.، تجربه‌ای که بعدها آن را در اثر "زمین انسان‌ها" که به رشته تحریر درآورد.
نوشته‌های سنت اگزوپری بازتابی از تجارب کار و زندگی‌اش هستند، به‌ویژه تجاربی که وی در پرواز کسب کرد و در پوششی ادبی، به شکل رمان و افسانه با احساسات غنی و تفکری عمیق آن‌ها را ارائه داد.
در ۱۹۴۰ وی به‌عنوان خلبانی باتجربه به خدمت نیروی هوایی فرانسه درآمد. با اشغال فرانسه توسط نیروهای نظامی نازی آلمان، وی از ساحل پرتغال، قاره اروپا را به‌قصد آمریکا ترک کرد. در اقامتگاه جدیدش در نیویورک در ۱۹۴۲ کتاب "خلبان جنگ" را به رشته تحریر درآورد. در این دوره پربار زندگی ادبی خود در همان سال کتاب‌های "شهری در بیابان"، نامه به یک گروگان" و "شازده کوچولو" را نوشت، رمانی که او را به شهرت جهانی رساند.
این اثر تحت تأثیر حادثه‌ای واقعی نوشته‌شده است. واقعه‌ای که در صحرای موریتانی برای نویسنده روی داد. سنت اگزوپری به دلیل نقص فنی هواپیمایش مجبور به فرود اجباری در صحرا شد.
در آنجا برخورد با پسربچه‌ای که پرسش‌هایی را با وی مطرح می‌کند، دست‌مایه این اثر جاویدان می‌گردد. آمیخته‌ای از دنیای تخیل و واقعیت با تفکر غنی و عمیق سنت اگزوپری در مورد زندگی و فلسفه آن، با زبانی کودکانه در این کتاب به نمایش درآورده شده است. در این اثر تنگ‌نظری‌ها و خودخواهی‌های "بزرگ‌ترها" در مقابل دید پاک و صادقانه یک "کودک" است که به تمسخر گرفته می‌شود.
سنت اگزوپری در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ در سن ۴۴ سالگی در پی سقوط هواپیمایش در کرس در دریای مدیترانه درگذشت.
اگزوپری پس از مرگ، تبدیل به قهرمان ملی فرانسه گردید.


آثار
1. هوانورد (۱۹۲۶)
2. پیک جنوب (۱۹۲۹)
3. پرواز شبانه (۱۹۳۱)
4. زمین انسانها (۱۹۳۹)
5. خلبان جنگ (۱۹۴۲)
6. نامه به یک گروگان (۱۹۴۳)
7. شازده کوچولو (۱۹۴۳)
8. قلعه (۱۹۴۸) (پس از مرگ وی منتشر شد)
9. نامه‌های جوانی (۱۹۵۳) (پس از مرگ وی منتشر شد)
10. دفترچه‌ها (۱۹۵۳) (پس از مرگ وی منتشر شد)
11. نامه‌ها به مادر (۱۹۵۵) (پس از مرگ وی منتشر شد)
12. نوشته‌های جنگ (۱۹۸۲) (پس از مرگ وی منتشر شد)
13. مانون رقاص (۲۰۰۷) (پس از مرگ وی منتشر شد)

نوشته ای از آنتوان دو سنت اگزوپری

اگر مایل به ساختن یک کشتی هستی، مردانت را برای فراهم کردن چوب بسیج نکن، آن‌ها را برای تهیه ابزار کار مفرست، هرکدام را به انجام کاری موظف مکن، فقط آتش اشتیاق سفر بر پهنه بیکران دریا را در دل آن‌ها بیفروز.

جوایز آنتوان دو سنت اگزوپری

  • لوژیون دونور

  • فمینا

  • جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه

کتاب های آنتوان دو سنت اگزوپری