فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

ادوارد آلبی

ادوارد آلبی

تولد : ادوارد فرانکلین آلبی (به انگلیسی: Edward Albee) ، متولد ۱۲ مارس ۱۹۲۸، نمایشنامه نویس شهیر آمریکایی و برنده ۳ جایزه پولیتزر بود.وی در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

ادوارد فرانکلین آلبی در تاریخ ۱۲ مارس ۱۹۲۸ به دنیا آمد. پدرش ادوارد مادرش را ترک کرده بود و مادرش لوئیس هاروی، وی را به فرزندخواندگی سپرد. دو هفته پس از تولد ادوارد، مدیر ثروتمند تئاتری در نیویورک به نام رید آلبی و همسرش فرانسیس وی را به فرزندخواندگی قبول کردند و نام کوچک دوم فرانکلین را بر او نهادند. به‌این‌ترتیب ادوارد فرانکلین در ناز و نعمت بزرگ شد و در بهترین مدارس تحصیل کرد.
ادوارد در شش‌سالگی دریافت که آلبی‌ها پدر و مادر واقعی او نیستند و او به فرزندخواندگی پذیرفته‌شده است. رابطه ادوارد با پدر و مادرخوانده‌اش چندان گرم و صمیمانه نبود، مادرش سلطه‌گر و از لحاظ احساسی سرد بود و پدر خود را درگیر تربیت ادوارد نمی‌کرد. صمیمانه‌ترین رابطه‌هایش در آن سال‌ها را با پرستارش آنیتا و مادربزرگش داشت. ادوارد آلبی گفته که او در ابتدا در برابر خانواده و رفتار متعصبانه و افاده‌ای آن‌ها شورش کرد اما بعدها رفتار آن‌ها را در قالب شخصیت‌های نمایش‌نامه‌هایش به هجو کشید.
وی اگرچه در مدارس خصوصی و معتبری ثبت‌نام می‌شد اما سه بار از این مدارس در نیویورک، نیوجرسی و پنسیلوانیا اخراج شد. بااین‌حال او علاقه خود را در نوشتن شعر و داستان پیدا کرد و در دوره نوجوانی برخی از نوشته‌هایش در مجله ادبی مدرسه چاپ شد. پس از فارغ‌التحصیلی به کالج ترینیتی در کانکتیکت رفت و در آنجا در چندین تئاتر بازی کرد و متن‌هایش را در مجله‌ای ادبی به چاپ سپرد اما دیری نپایید که به علت عدم حضور در کلاس از کالج اخراج شد. در همان سال بود که پس از دعوایی که با پدر و مادرش داشت خانه را ترک کرد.
آلبی دهه ۱۹۵۰ را در دهکده گرینویچ سپری کرد و در آنجا به کارهای سطح پایینی چون دست‌فروشی و پادویی پرداخت و ۱۰ سال زندگی با مشقت را تجربه کرد. در آنجا با ویلیام فلانگن منتقد موسیقی هرالد تریبون آشنا شد و این آشنایی رابطه عمیق عاطفی بین آن‌ها به وجود آورد. فلانگن علاوه بر نقشی که به‌عنوان یار برای ادوارد جوان داشت به‌نوعی راهنما و مرشد او نیز به شمار می‌رفت. گرینویچ که در آن سال‌ها شباهت‌هایی با پاریس دهه ۱۹۲۰ داشت، مدام میزبان افراد و رویدادهای متعدد هنری بود. در همین ایام بود که آلبی توانست یوجین اونیل و تی اس الیوت را ملاقات کند. آلبی که به‌شدت علاقه‌مند بود نویسنده شود در طول یک حدود یک دهه، ۹ نمایشنامه چندین داستان و بیش از ۱۰۰ شعر نوشت اما هیچ‌یک آن‌ها توفیق چاپ نیافت.
در آن سال‌ها بود که با تورنتون وایلدر آشنا شد. وی که خود از نمایشنامه نویسان مشهور آن دوران بود، آلبی را تشویق به نوشتن نمایشنامه کرد که نتیجه آن داستان باغ‌وحش (۱۹۵۸) شد و آلبی آن را به‌عنوان هدیه تولد ۳۰ سالگی به خودش تقدیم کرد. موفقیت هنری و مالی داستان باغ‌وحش، موقعیت آلبی را به‌عنوان نمایشنامه‌نویس حرفه‌ای تثبیت کرد.
مضمون اصلی اکثر نمایشنامه‌های آلبی عدم ارتباط میان انسان‌ها و شکست روابط انسانی است. این دست‌مایه بیشتر در قالب موضوعاتی چون زندگی زناشویی، نحوه تربیت فرزندان، مذهب و زندگی راحت و بی‌دغدغه طبقه متوسط و بالای جامعه در آثار او تجلی می‌یافت.
ادوارد آلبی در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ و پس از دوره کوتاهی بیماری در ۸۸ سالگی درگذشت.


آثار
- نمایشنامه‌ها:
۱. داستان باغ وحش (۱۹۵۸)
۲. مرگ بسی اسمیت (۱۹۵۹)
۳. رویای آمریکایی (۱۹۶۰)
۴. چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟ (۱۹۶۱–۱۹۶۲)
۵. آلیس کوچولو (۱۹۶۴)
۶. توازن ظریف (۱۹۶۶)
۷. چشم‌انداز دریایی (۱۹۷۵)
۸. لولیتا (اقتباسی از رمان ولادیمیر ناباکوف) (۱۹۸۱)
۹. سه زن بلندبالا (۱۹۹۰–۱۹۹۱)
۱۰. بز، یا سیلویا کیست؟ (۲۰۰۲)

نوشته ای از ادوارد آلبی

لزومی ندارد شما من را به خاطر داشته باشید زیرا مردم به یاد من هستند؛ هر نمایش‌نامه‌نویس و هنرمند خلاق در آثارش حضور دارد. زندگی‌نامه تحریف زندگی است و مدفن هنرمند. خود اثر هنری نشان‌دهنده جوهر وجودی یک فرد است.

جوایز ادوارد آلبی

  • جایزه پولیتزر

  • جایزه پولیتزر

  • جایزه پولیتزر