فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

عباس معروفی

صفحات اجتماعی

عباس معروفی

تولد : «عباس معروفی» در ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۳۶ در تهران متولد شد.

عباس معروفی که همه شما اورا بیشتر با کتاب‌های «سمفونی مردگان» و «سال بلوا» می‌شناسید، از چهره‌های برجسته نویسندگی و داستان‌نویسی در ایران است. عباس معروفی در تهران (محله بازارچه نایب السلطنه) متولد شد. عباس معروفی دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان مروی اخذ نمود و سپس در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ادبیات دراماتیک ادامه تحصیل داد و حدود یازده سال معلم ادبیات در دبیرستان‌های هدف و خوارزمی تهران بود.
نخستین مجموعه داستان عباس معروفی با نام «روبروی آفتاب» در سال ۱۳۵۹ در تهران منتشر شد. پیش و پس از آن نیز داستان‌های معروفی در بعضی از مطبوعات به چاپ می‌رسید اما با انتشار «سمفونی مردگان» بود که نامش به عنوان نویسنده‌ای صاحب سبک، تثبیت شد.
عباس معروفی مدتی از اعضای کانون نویسندگان ایران بود که با پلمپ این مرکز، کارش متوقف شد. در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیر اجراهای صحنه‌ای، مدیر ارکستر سمفونیک تهران و مدیر روابط عمومی (سه سال و نیم) بیش از ۵۰۰ کنسرت موسیقی از هنرمندان مختلف کشور به اجرا درآورد که از تلاش‌های شبانه‌روزی اوست. مجله‌ی موسیقی «آهنگ» نیز به سردبیری عباس معروفی در همین دوران انتشار یافت.
در سال ۱۳۶۹ مجله ادبی «گردون» را پایه‌گذاری کرد و بطور جدی به کار مطبوعات ادبی روی آورد، اما توقیف آن مجله عباس معروفی را ناگزیر به ترک وطن کرد. معروفی به آلمان رفت و مدتی از بورس «خانه هاینریش بل» بهره گرفت؛ یک سال هم به عنوان مدیر در آن خانه کار کرد. پس از آن برای گذران زندگی دست به کارهای مختلف زد؛ مدتی به عنوان مدیر شبانه یک هتل کار کرد و آنگاه «خانه هنر و ادبیات هدایت»، بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی ایرانی اروپا را در برلین بنیاد نهاد، به کار کتابفروشی مشغول شد و کلاس‌های داستان‌نویسی خود را نیز در همان محل تشکیل داد.
عباس معروفی همچنین بنیان‌گذار سه جایزه ادبی قلم زرین گردون، قلم زرین زمانه و جایزه ادبی تیرگان است.


آثار
- رمان:
۱. سمفونی مردگان
۲. سال بلوا
۳. پیکر فرهاد
۴. فریدون سه پسر داشت
۵. ذوب شده
۶. تماماً مخصوص
۷. نام تمام مردگان یحیاست

- مجموعه داستان:
۱. روبروی آفتاب
۲. آخرین نسل برتر
۳. عطر یاس
۴. دریاروندگان جزیره آبی‌تر
۵. شاهزاده برهنه
۶. چرخ گردون با گل‌ریز عباس پور
۷. کتاب دوم با گل‌ریز عباس پور

- نمایشنامه:
۱. تا کجا با منی
۲. ورگ
۳. دلی بای و آهو
۴. آونگ خاطره‌های ما (سه نمایشنامه)
۵. آن شصت نفر، آن شصت هزار
۶. و خدا گاو را آفرید

- شعر:
۱. نامه‌های عاشقانه و منظومه‌ی عین‌القضات و عشق (۲۰۱۱)
۲. چهل ساله‌تر از پیامبر (۲۰۱۸)

- مقالات:
۱. این‌سو وآن‌سوی متن (تجربه‌ها و تکنیک‌های ادبیات داستانی) (۲۰۱۲)
- مجله:
۱. مجله موسیقی آهنگ
۲. مجله ادبی گردون
۳. مجله ادبی آیینه اندیشه

نوشته ای از عباس معروفی

«وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد بیش‌تر تنهاست. چون نمی‌تواند به هیچ کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد. و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به سکوت تشویق می‌کند، تنهایی تو کامل می‌شود...»

جوایز عباس معروفی

  • جایزه هلمت هامت

  • جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ

  • جایزه بنیاد ادبی آرتولد تسوایگ