فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

کازوئو ایشی گورو

کازوئو ایشی گورو

تولد : کازوئو ایشی‌گورو (Kazuo Ishiguro) (متولد ۸ نوامبر ۱۹۵۴ در ناگازاکی) نویسنده‌ی انگلیسی ژاپنی‌تبار است.

خانواده‌ کازوئو ایشی گورو وقتی پنج‌ساله بود به انگلستان مهاجرت کردند. کازوئو ایشی گورو مدرک کارشناسی خود را در زبان انگلیسی و فلسفه از دانشگاه کنت در سال ۱۹۷۸ و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته نویسندگی خلاقانه در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه انگلیای شرقی دریافت کرده‌است.
رمان‌های کازوئو ایشی گورو اغلب از زبان اول شخص نقل می‌شوند و راوی عموماً کاستی‌های شخصیتی دارد. شیوه کازوئو ایشی گورو این است که به راوی اجازه دهد این ویژگی‌ها را به تدریج در خلال داستان آشکار سازد. از این رو نویسنده حس شفقتی در خواننده ایجاد می‌کند که باعث می‌شود ایرادهای راوی را ببیند و در عین حال با او حس همدردی داشته باشد. این احساس شفقت غالباً از عمل راوی یا اغلب از انفعال او ریشه می‌گیرد.
داستان‌های کازوئو ایشی گورو اغلب بدون نتیجه‌گیری مشخص هستند. مشکلات پیش روی شخصیت‌های داستان‌های او در گذشته مدفونند و حل‌ناشده باقی می‌مانند. به همین دلیل ایشی‌گورو خیلی از داستان‌هایش را با نوعی تسلیم و کنار آمدن غم‌انگیز به پایان می‌برد. شخصیت‌های کازوئو ایشی گورو گذشته خود و آنچه حالا شده‌اند را می‌پذیرند و اغلب درمی‌یابند که این پذیرش برایشان آرامش به ارمغان می‌آورد و به آشفتگی‌های ذهنیشان را به پایان می‌رساند. این را می‌توان نوعی بازتاب ادبی پدیده مونو نو آواره در فرهنگ ژاپنی دانست.
کازوئو ایشی گورو یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان معاصر انگلستان است و در سال ۱۹۸۶ برای کتاب هنرمندی از جهان شناور برنده‌ی جایزه‌ی وایت‌برِد و در سال ۱۹۸۹ برای کتاب بازمانده‌ی روز برنده‌ی جایزه‌ی بوکر شد. از بین آثار او کتاب‌های وقتی یتیم بودیم و هرگز رهایم مکن نیز به فهرست نهایی جایزه‌ی بوکر راه یافتند. در سال ۲۰۰۸، مجله تایمز او را در رده ۳۲ در بین ۵۰ نویسنده برتر انگلیسی از سال ۱۹۴۵ قرار داده‌است. ایشی‌گورو در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.
رمان‌های بازمانده روز و هرگز رهایم مکن او به صورت فیلم سینمایی درآمده‌اند.

آثار کازوئو ایشی گورو
رمان
۱. (۱۹۸۲) منظر پریده‌رنگ تپه‌ها
۲. (۱۹۸۶) هنرمندی از جهان شناور
۳. (۱۹۸۹) بازمانده‌ی روز
۴. (۱۹۹۵) تسلی‌ناپذیر
۵. (۲۰۰۰) وقتی یتیم بودیم
۶. (۲۰۰۵) هرگز رهایم مکن
۷. (۲۰۱۵) غول مدفون

فیلمنامه
۱. (۲۰۰۳) غمناک‌ترین موسیقی دنیا
۲. (۲۰۰۵) کنتس سفید

داستان کوتاه
۱. (۱۹۹۰) شام خانوادگی
۲. (۲۰۰۱) دهکده پس از تاریکی
۳. (۲۰۰۹) شبانه‌ها: پنج داستان درباره‌ی موسیقی و شب
۴. (۲۰۱۸) شام خانوادگی

جوایز کازوئو ایشی گورو

  • برنده جایزه نوبل ادبیات

  • شوالیه ادب و هنر فرانسه

  • جایزه بوکر