فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

طاعون

ادبیات

مترجم : پرویز شهدی

کتاب «طاعون» توسط نویسنده و فیلسوف خود یعنی، «آلبرکامو» در سال 1947 به رشته تحریر درآمد. این کتاب در زمان خود چندین بار به چاپ مجدد رسید و جزء به نام ‌ترین آثار کامو در کنار دیگر کتاب معروف او (بیگانه)، به‌حساب می‌آید.
کتاب طاعون روایتگر شهری است، که درگیر این بیماری می‌شود و در خلال این ماجرا، همدلی و نفرت‌هایی پدید می‌آید که نمایانگر عکس‌العمل‌های انسان‌ها در شرایط متفاوت است.

کتاب طاعون، متشکل از 5 فصل است که کامو در فصل اول به شرح اوضاع شهری با نام اوران می‌پردازد.
شهر اوران در الجزایر واقع‌شده است. شیوه توصیف نویسنده از شهر و مردم شهر به کتاب صوتی رنگ خاکستری می‌بخشد و از همان ابتدا به مخاطب، نشانه‌هایی را به سبب وقوع حادثه ای هولناک می‌دهد.

رویدادهای عجیبی که موضوع این گزارش را تشکیل می‌دهند، در سال 1948 در شهر اوران، ازاین‌قرار بود؛ به نظر عموم مردم، شهر به شکل همیشگی‌اش نیست. کمی از وضع عادی خارج‌شده، آنطور که در نگاه اول یک شهر معمولی به نظر می‌رسد، اما نه به شکلی که پیش از دوره‌ی حاکم‌نشین فرانسوی ساحل الجزایر بود.
باید گفت که ظاهر شهر، ظاهری زشت است.
ظاهر آرام دارد و همین آرامش، درک متمایز بودن این شهر با شهرهای تجاری دیگر را مشکل می‌کند.
اول‌ از همه آب‌وهوا
برای مثال: این شهر، شهری است بدون کبوتر، جایی است که در آن، ما نه پرواز پرنده‌ها را می‌بینیم و نه ریزش برگ‌های درختان را. می‌توان گفت که این شهر، شهری بدون جاذبه است. تغییر فصل‌ها را در این شهر، در ابری بودن یا صاف بودن آسمان نمی‌بینی.
فقط سبدهای گل را در دست گل‌فروشان کم سن و سال و دوره‌گرد خیابان می‌بینی.
اهالی اوران سوءظن‌ها و بدگمانی‌های زیادی هم دارند، اما نه آن اندازه که نتوانند اموراتشان را بگذرانند.
داستان کتاب طاعون از زمانی شروع می‌شود که تعداد موش‌ها در شهر به‌یک‌باره زیاد شده و پس از مدتی آن‌ها بطور دسته‌جمعی می‌میرند. درواقع همین زمان است که بیماری طاعون شهر را در بر می‌گیرد.آلبر کامو
آلبر کامو «آلبر کامو» نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی در ۷ نوامبر ۱۹۱۳ فرانسه بدنیا آمد و در ۴ ژانویه ۱۹۶۰ بر اثر تصادف درگذشت.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

روشن است که شما قادرید در راه یک اندیشه بمیرید. و من از آدم‌هایی که در راه اندیشه می‌میرند خسته شده‌ام. من به قهرمانی عقیده ندارم. می‌دانم که آسان است. به این نتیجه رسیده‌ام که کشنده است. آنچه برای من جالب است این است که انسان زندگی کند و از آن چیزی که دوست دارد بمیرد. (کتاب طاعون – صفحه ۱۹۶)

کتاب های مشابه