فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

بیگانه

ادبیات

مترجم : سمیرا غریبی

بیگانه (به فرانسوی: L'Étranger) (The Stranger)
آلبر کامو (به فرانسوی: albɛʁ kamy) (زاده‌ی ۷ نوامبر ۱۹۱۳ – درگذشته‌ی ۴ ژانویه ۱۹۶۰) نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی بود. کامو در سال ۱۹۵۷ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شد.
«بیگانه» نام شناخته شده‌ترین اثر از آلبر کاموست که در سال ۱۹۴۲ منتشر شد. این کتاب در ایران اولین‌بار در سال ۱۳۲۸ توسط علی‌اصغر خبره‌زاده با ویراستاری و تصحیح جلال‌آل‌احمد به فارسی برگردانده‌شد و کانون معرفت آن را منتشر کرد. پس از آن‌ها مترجمان متعدد دیگری این کتاب را دوباره به فارسی برگردانده‌اند، از جمله عنایت‌الله شکیباپور (فرخی)، هدایت‌الله میرزمانی (گلشایی)، امیر جلال‌الدین اعلم (نشر نیلوفر)، محمدرضا پارسایار (نشر هرمس)، خشایار دیهیمی (نشر ماهی)، لیلی گلستان (نشر مرکز)، پرویز شهدی (انتشارات مجید)، شادی ابطحی (نشر دنیای نو)، بهاره جواهری (نشر نگارستان کتاب).
«بیگانه» داستان مردی بی‌تفاوت به نام «مورسو» را تعریف می‌کند که با دیدی عجیب و منحصربه‌فرد به اتفاقات پیرامون خود نگاه می‌کند. داستان به دو قسمت تقسیم می‌شود، در قسمت اول مورسو در مراسم تدفین مادرش شرکت می‌کند، اما هیچ احساسی از خود نشان نمی‌دهد. داستان با ترسیم روزهای بعد از دید شخصیت اصلی داستان ادامه می‌یابد و مورسو به عنوان انسانی بی اراده در زندگی ترسیم می‌شود. او با دیگران هیچ رابطه‌ی احساسی برقرار نمی‌کند و در بی‌تفاوتی خود و پیامدهای حاصل از آن زندگی‌اش را سپری می‌کند. طی یک سری اتفاقات مورسو مرتکب قتل می‌شود و بعد قسمت دوم کتاب که محاکمه‌ی مورسو است آغاز می‌شود...
فلسفه‌ی پوچ‌گرایانه‌ی کامو می‌گوید که اصول اخلاقی هیچ پایه و اساس منطقی و طبیعی ندارند، اما با این حال کامو اعتقاد داشت که فقدان معانی «والاتر» در زندگی لزوماً نباید به سرخوردگی انسان منجر شود. برعکس، کامو سخت انسان دوست بود. او قویاً به شرافت انسان در برابر جهان، که به زعم او مکانی تهی از عاطفه و بی‌احساس بود، اعتقاد داشت و اصلاً شهرت وی به همین علت است.

الهه ملک محمدی

داستان‌های فرانسه - قرن ۲۰م.آلبر کامو
آلبر کامو «آلبر کامو» نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی در ۷ نوامبر ۱۹۱۳ فرانسه بدنیا آمد و در ۴ ژانویه ۱۹۶۰ بر اثر تصادف درگذشت.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

همه مردم می‌دانند که زندگی به زحمت زیستن نمی‌ارزد. در سی سالگی مردن یا هفتاد سالگی چندان اهمیت ندارد. چون طبیعتاً، در هر دو صورت مردان و زنان دیگر زندگی‌شان را خواهند کرد. و این در طول هزاران سال ادامه خواهد داشت. به طور کلی، هیچ چیز روشن‌تر از این نبود. همیشه این من بودم که می‌مردم، چه حالا چه بیست ساله چه شصت ساله.

کتاب های مشابه