فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

شازده کوچولو

ادبیات

مترجم : محمد قاضی

شازده کوچولو (The little prince)

شازده کوچولو (Le Petit Prince) مشهورترین و محبوبترین داستان آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده و خلبان فرانسوی است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر و پس از آن به ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این کتاب مهم‌ترین کتاب قرن بیستم نام گرفته و بعد از انجیل رکورد ترجمه به سایر زبان ها را به نام خود ثبت کرده است.
این داستان در ایران با عنوان‌های مختلفی مثل شازده کوچولو، شاهزاده کوچولو، مسافر کوچولو و شهریار کوچولو و توسط مترجمین بسیاری به فارسی برگردانده شده است. اولین ترجمه از این کتاب در سال ۱۳۳۳ و توسط محمد قاضی انجام شد. از میان ترجمه‌های شناخته‌شده‌ی بعد از آن می‌توان به ترجمه احمد شاملو، اصغر رستگار، ابوالحسن نجفی و مصطفی رحمان‌دوست اشاره کرد.
شازده کوچولو روایت بی‌آلایشی از فراموشی مفهوم عشق میان انسان‌ها و ارزشمند شدن ضدارزش‌ها است. مسافر کوچکی از سیار ب۶۱۲ در صحرای آفریقا با خلبانی برخورد می‌کند که هواپیمایش دچار نقص فنی شده و ناچار در بیابان فرود آمده است. شازده کوچولو برای خلبان از سیارک خودش، گل سرخ و دو آتشفشان کوچکی که فقط تا زانوهایش می‌رسند و از خاطرات سفرش تعریف می‌کند و در خلال آن با زبانی کودکانه و شیرین ارزش‌های زندگی را به ما یادآوری می‌کند.
اگزوپری در سال ۱۹۳۵، برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون، در حال پرواز در آسمان دچار نقص فنی می‌شود و در صحرای آفریقا فرود اضطراری انجام می‌دهد؛ همین اتفاق الهام داستان شازده کولوچو می‌شود.
داستان شازده کوچولو، داستانی ساده و درعین‌حال عمیق و فلسفی‌ست، بدن شک با مطالعه آن حتما به فکر فروخواهیدرفت. پسرک دوست‌داشتنی داستان، شکل زندگی واقعی را به ما یادآوری می‌کند زندگی‌ای که در هیاهوی عصر تکنولوژی فراموش کرده‌ایم.
زیبا حیدری

داستان‌های فرانسه - قرن ۲۰م.
داستان‌های تخیلیآنتوان دو سنت اگزوپری
آنتوان دو سنت اگزوپری «آنتوان دو سنت اگزوپری»، متولد ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ ، نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود. وی در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ در سن 44 سالگی بر اثر سقوط هواپیمایش درگذشت.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

تو خودت را محاکمه خواهی کرد. این دشوارترین کار است. محاکمه خود از محاکمه دیگران مشکل‌تر است. تو اگر توانستی درباره خود درست قضاوت کنی قاضی واقعی هستی. (کتاب شازده کوچولو – صفحه ۵۸)

ارسال دیدگاه

 PacificOcean

PacificOcean

شازده کوچولو یکی از زیباترین و مفهومی ترین کتابهایی که خوندم.کتابی کم حجم، که کلی حرفهای زیبا و تأمل برانگیزی برای ما آدم ها داره. خیلی از وظایف انسانی ما آدم ها که فراموششان کرده ایم. این کتاب، جزو کتابهایی است زمان برای آن مفهومی نداره، چون در هر زمانی و در هر عصر یا در دوره ای که خوانده شود باز هم همان زیبایی کلام و تازگی اش را حفظ خواهد کرد.به نظرم هر کس باید در زندگی خود این کتاب را بخواند تا شاید برخی از عادت های خوب فراموش شده در زندگی هر یک از ماها دوباره یادآوری شود. کتاب شازده کوچولو به خاطر متن قوی و پخته ای که داره همیشه کتابی خواهد بود که برای آدم های فراموش کار زیبایی رو یادآور میشه و به عنوان محافظی است تا انسانیت و مسئولیت پذیری در بین ما آدم ها تا ابد پا برجا بماند. ممنون از آنتوان دوسنت اگزوپری بخاطر این گنجینه ی بی نهایت ارزشمند که برایمان بجا گذاشته است.
در ضمن برای دوستانی که این کتاب رو نخوندن توصیه می کنم حتما با ترجمه محمد قاضی بخونن.

1398-12-18
 mryshahr

mryshahr

آدم باید وقتی دلش گرفته شازده کوچولو رو بخونه. باید همراهش بشه و با دید اون به دنیا و آدماش نگاه کنه تا بفهمه که چی کار درسته و چی کار غلط. آخه اون بهتر می‌دونه آدم بزرگا چه اشتباهایی دارن. اون می‌تونه بدون اینکه بهمون بر بخوره و فکر کنیم یکی داره نصیحتمون می‌کنه بگه باید چه کارایی رو بکنیم و چه کارایی رو نکنیم.‏

اون که حرف می‌زنه می‌فهمیم اصلاً زندگی یعنی چی، دوست داشتن و اهلی کردن یعنی چی، فرق کردن یکی با بقیه یعنی چی، به خاطر اینکه مسئول گلت باشی تن به جون دادن بدی یعنی چی...‏

اون که حرف می‌زنه می‌فهمی شنیدن صدای خنده یه دوست چقدر با ارزشه، می‌فهمی داشتن کسی که اهلی کرده باشیش چه شیرینه، می‌فهمی اهلی شدن و گریه کردن به خاطر این اهلی شدن چه ساده و طبیعیه...‏

آره...‏

آدم باید وقتی دلش گرفته شازده کوچولو رو بخونه. ‏
آخه آدم بزرگا وقتی دلشون می‌گیره به دنیای بچه‌ها نزدیک‌تر میشن و می‌تونن بفهمن بچه‌ها چی میگن.‏
آدم بزرگا وقتی دلشون می‌گیره تازه یادشون میفته که اهلی چه چیزهایی شدن و نفهمیدن، یا فهمیدن و نخواستن باور کنن.......‏


جمعه 1 پاییز 90

1398-07-24
 Mehribanooo

Mehribanooo

شازده کوچولو داستان پسر کوچیکیه که توی صحرا با یه خلبان برخورد می‌کنه و از سیاره‌ش و مسیری که طی کرده به زمین برسه، با خلبان صحبت میکنه. صحبتاش با اینکه خیلی ساده‌ان، اما در عین حال نکات ظریفی توشون هست که باعث شده این کتاب خیلی دیده بشه و تا جایی که یادمه یکی از پرفروشترین کتابهای دنیاست.

1398-07-17
 PacificOcean

PacificOcean

مفهوم دنیا برای پادشاهان خیلی ساده است: همه ی مردم رعیت هستند.

1398-12-18
 Mehribanooo

Mehribanooo

بدان که جز با چشم دل نمی توان خوب دید. آنچه اصل است از دیده پنهان است.

1398-07-17
 Mehribanooo

Mehribanooo

هیچ چیزی را تا اهلی نکنند نمی‌توانند شناخت. آدم‌ها دیگر وقت شناختن هیچ چیز را ندارند. آنها چیزهای ساخته و پرداخته از دکان می‌خرند اما چون کاسبی نیست که دوست بفروشد آدمها بی دوست و آشنا مانده‌اند.

1398-07-17

کتاب های مشابه