فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

قلعه حیوانات

ادبیات

مترجم : امیر امیرشاهی

قلعه حیوانات
رمان قلعه حیوانات با نام اصلی «مزرعه حیوانات»، رمانی طنزآمیز و سمبولیک به قلم جورج اوروِل نویسنده توانمند انگلیسی است. قلعه حیوانات کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۴۵(دوران جنگ جهانی دوم) منتشر شد و در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به شهرت رسید. ترجمه های مختلفی از این رمان در بازار کتاب ایران موجود است، اما اولین ترجمه به کوشش امیر امیرشاهی صورت گرفته و در سال ۱۳۴۸ توسط موسسه انتشارات فرانکلین منتشر شده است.
قلعه حیوانات داستان نمادینی از انقلاب کارگری بر ضد نظام سرمایه‌داری است. در قلعه حیوانات داستان از شبی آغاز می شود که میجر پیر، خوکِ مورداحترام حیوانات مزرعه به سبب رویای عجیبی که در شب قبل دیده است اهالی مزرعه را دور هم جمع می‌کند و برای آن‌ها از ظلم‌های نوع‌بشر به حیوانات می‌گوید و آن‌ها را تشویق به برپایی انقلابی علیه انسانها می‌کند و... .
اورول در طی جنگ داخلی اسپانیا با رمان قلعه حیوانات، استبداد طبقه حاکم شوروی را مورد انتقاد قرار داد. او در قلعه حیوانات پادآرمانشهری (ویرانشهر) را به تصویر می‌کشد که در آن قدرت و جاه‌طلبی حاکمان توتالیتر، آرمان‌های ناب انقلابی را به فساد کشانده است و طبقه کارگر همچنان زیر ظلم و استبداد شرایط سختی را تجربه می‌کنند؛ قشری که به امید آینده‌ای بهتر علیه نظام سرمایه‌داری انقلاب کرده بودند. اورول در این رمان، بارها با استفاده از واژه «رفیق» مستقیما به حکومت‌های چپ‌گرا و کمونیسم اشاره می‌کند.
اورول درباره منشا الهام خود برای نوشتن قلعه حیوانات چنین می‌گوید: «روزی پسر کوچکی را دیدم که سوار بر اسب درشت هیکلی بود و با ضربه‌های شلاق، اسب را تحت فرمان خود گرفته بود. این باعث شد به فکر فرو روم که اگر روزی حیوانات از قدرت خود آگاه شوند، ما انسان‌ها قادر به مقاومت دربرابر آنها نخواهیم بود و به دنبال این فکر، به نحوه برخورد انسان‌ها با حیوانات و شباهت آن با رفتار طبقه مرفه با افراد طبقه پایین جامعه فکر کردم».
بدون شک با خواندن قلعه حیوانات نبوغ جورج اورول را تحسین خواهید کرد.
زیبا حیدری

داستان‌های انگلیسی - قرن ۲۰م.جورج اورول
جورج اورول اریک آرتور بلر با نامِ مستعار جُرج اوروِل (زادهٔ ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ – درگذشتهٔ ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی بود.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

ارسال دیدگاه

 Nazligram

Nazligram

داستان این کتاب درباره حیوانات «مزرعه‌ی اربابی»هست که به آقای جونز تعلق داره. جونز مردیه که بیشتر اوقات مست می‌کنه و به امورات مزرعه و حیوانات رسیدگی زیادی نمی‌کنه. بین حیوانات مزرعه‌، خوک پیری به اسم میجر زندگی میکنه که احترام ویژه‌ای میون همه حیوانات داره. اما میجر، خیلی پیر شده و تو روزهای آخر عمرش می‌خواد همه حکمت و اطلاعاتشو در اختیار بقیه قرار بده. به همین خاطر یک سخنرانی هیجان‌انگیز و باشکوه درباره آینده درخشان، درباره آزادی و درباره انقلاب حیوانات مزرعه علیه موجودات دوپا ارائه می‌کنه سخنرانی که چشم حیوانات دیگه رو باز می‌کنه و ادامه ماجرا...
رمان بسیار زیبای دیگری از #ارول.دقیقا مصداق زندگی ما!کتابی که از زمان خودش خیلی جلوتر بوده،واقعا نمیشه گفت کتاب ،یه زندگیه !
من عاشق تمام کتابهای جورج ارولم ،این یکی هم که دیگه فوق العاده بود. تو تمام کتابهای ارول ،سیاست حرف اولو میزنه.تو این کتاب هم نویسنده تو یه قالب سمبولیک همه حرفاشو زده .
هیچ حرفی ندارم بگم فقط میتونم بگم عالی بود عالییی.به نظر من تمام آدمای دنیا باید این کتابو بخونن.
خوندنش رو به شدت توصیه میکنم.

1398-12-11
 seahorse

seahorse

وقتی خوندمش به خودم گفتم چرا تا حالا نخونده بودمش؟! چرا کسی بهم پیشنهادش نکرد؟!
یه کتاب کوتاه و پر مفهومه که حتی میتونه به دید سیاسی تون و خط فکری تون کمک کنه! داستان ساده ای داره که خیلی خوب بنا شده و شما کاملا متوجه منظور نویسنده میشین. مثل وقتاییکه یه معلم باتجربه تو مدرسه، درس رو با مثال براتون توضیح میداد! به نظرم یکی از کتابای واجب برای 18 سالگی به بعده!

1398-12-02
 Mehribanooo

Mehribanooo

قلعه حیوانات رو شاید بشه گفت معروفترین، ساده‌ترین و البته عمیق‌ترین اثر اوروله. کتاب داستان ساده‌ای داره و در قالب یه روایت خطی، سیر تغییر بخاطر قدرت رو به خوبی نمایش میده. تو یه مزرعه اتفاقاتی میفته که باعث میشه حیوونای اهلی صاحبشون رو بیرون کنن و خودشون کنترل اوضاع رو به دست بگیرن. اول همه چیز خوبه و همه با هم برابر و برادرن، اما به تدریج خوکها رهبر میشن و کم کم امتیازاتی به خودشون میدن که بقیه ازش برخوردار نیستن. همین باعث اعتراضاتی میشه که در نطفه خفه میشه و ماجرا تا جایی پیش میره که خوکها با صاحب اصلی مزرعه همدست میشن و... وقتی کتابو میخونی، حیرت میکنی از این که این ماجرا بارها و بارها در تاریخ بشری به اشکال مختلف تکرار شده و هنوز هم تکرار میشه و باز هم آدمهایی هستند که فریب شرایطو میخورن، صرفا چون دوست دارن که برابری رو تجربه کنن... آخرش آدم دردش میاد واقعا

1398-07-28
 mryshahr

mryshahr

قلعه حیوانات برای من مثل تاریخ تمثیلی اکثر جوامع بشری می‌مونه. تاریخی که مثل یه چرخه مدام تکرار میشه: حکومت قدرتمندی روی کار هست، زیردست‌ها به امید تغییر و فردایی بهتر دست به انقلاب می‌زنن و به هر زوری که شده و با تلفات زیاد پیروز میشن، ولی چون حافظه تاریخی و سواد درست حسابی ندارن زمینه‌ای رو ایجاد می‌کنن که دوباره حاکمان دست به استثمار ملت بزنن. چرخه معیوبی که توی اون زیردست‌ها حاکمان را مقصران اصلی می‌دانند، اما در واقع به خاطر درس نگرفتن از تاریخ و به روز نکردن خودشون طبق شرایط جدید محکوم به باخت و استثمار میشن. چرخه ای که به نظر من عامل ایجادش همون زیردست‌های ناآگاه هستند...

قلعه حیوانات برای من از اون دسته کتاب‌هاست که باید هر از چندی دوباره خوندش تا یادمون بیاد که از ماست که بر ماست و این ماییم که داریم باعث تکرار چرخه مریض تاریخ میشیم! این ماییم که نیاز به علم و سواد و آگاهی بیشتر نسبت به جامعه داریم. این ماییم که باعث میشیم حاکمان تاریخ رو جلوی چشم خودمون تحریف کنن...


دوباره خوانی: پنجشنبه ۷ آبان ۹۴

1398-07-10
 darya

darya

قلعه‌ی حیوانات به وضوح کثیفی سیاست رو نشون می‌ده. مفاهیم زیادی داشت ولی من اصلا دوستش نداشتم وقتی تموم شد احساس انزجار شدیدی از سیاست بهم دست داد ولی درکل اگه کتابای این‌جوری رو دوست دارید بخونیدش حتما خوشتون میاد.

1399-01-08
 seahorse

seahorse

همه حیوانات برابراند؛ اما برخی‌ها از بقیه برابرتر هستند.

1398-12-02

کتاب های مشابه