فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

شل سیلورستاین

شل سیلورستاین

تولد : «شل سیلورستاین» با نام کامل «شلدون آلن سیلورستاین»، متولد ۲۵ سپتامبر ۱۹۳۰ درشیکاگو، ایلینوی؛ شاعر، نویسنده، کاریکاتوریست و خواننده آمریکایی بود. وی در تاریخ ۱۰ مه ۱۹۹۹ بر اثر حمله قلبی درگذشت.

پدرش ناتان و مادرش هلن نام داشت و نام خودش شلدون آنی سیلورستاین بود. او یک دختر و یک پسر داشت، دخترش شوشانا در ۱۱ سالگی از دنیا رفت و تنها پسرش ماتیو در هنگام فوت پدر ۱۲ سال داشت. او هرگز نمی‌خواست که برای بچه‌ها بنویسد و با اصرار یکی از دوستانش که نویسنده‌ی کودکان بود به جهان ادبیات کودک داخل شد و سبکی جدید و تک را بنیان نهاد. سیلورستاین اگرچه به‌عنوان شاعر و نویسنده‌ی کودکان شناخته می‌شود اما آثارش بین بزرگ‌سالان نیز بسیار دوست‌داشتنی است.
وی در سال ۱۹۵۰ در ارتش آمریکا به خدمت فراخوانده شد و از همان زمان کار نقاشی کارتونی را برای برخی از مجلات مثل استریپس، استارس، پاسیفیک آغاز کرد.
سیلورستاین از کودکی استعداد ذاتی خاصی در نقاشی و نوشتن داشت. خودش بعدها درجایی می‌نویسد که این دو کار نقاشی و نوشتن تنها اموری بودند که وی در آن‌ها موفق بود. معروف‌ترین آثار سیلورستاین آثاری است که او برای کودکان نوشته است؛ هرچند آثار وی در گروه سنی و مخاطب خاصی نمی‌گنجد و بسیاری از آثار او محبوبیت قابل‌توجهی در بین بزرگ‌سالان دارد.


آثار
1. یک زرافه و نصفی (۱۹۶۴)
2. درخت بخشنده (۱۹۶۴)
3. کسی یک کرگدن ارزان نمی‌خواد؟ (۱۹۶۴)
4. جایی که پیاده‌رو تموم می شه (۱۹۷۴)
5. در جستجوی قطعه‌ی گم‌شده (۱۹۷۶)
6. آشنایی قطعه‌ی گم‌شده با دایره‌ی بزرگ (۱۹۸۱)
7. نوری در اتاق زیر شیروانی (۱۹۸۱)
8. با همه مخلفات
9. بالا افتادن (این کتاب را در ایران با نام وقتی به سن تو بودم نیز می‌شناسند)
10. ترانه‌ها
11. کافه خوش‌خوراک رزالی
12. لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد
13. بابانوئل نو
14. راهنمایی پیش آهنگی عمو شلبی
15. پاهای کثیف
16. هملت
17. قهرمان
18. عاشقانه‌ها
19. کمی نوازشم کن
20. من و دوست غولم
و ...

نوشته ای از شل سیلورستاین

«اینکه لک لک بچه‌ها رو میاره، می دونین/ اما این رو هم می دونستین/ که لک لک میاد و آدم بزرگارو می بره/ اونجا پوست اون‌ها رو سفت می کنن/ پشت‌های خمیده رو صاف می کنن... / بعد لک لک‌ها پروازکنان اونهارو به زمین برمی گردونن/ و اون‌ها همون بچه‌هایی می شن که تازه به دنیا اومدن.»

کتاب های شل سیلورستاین