فیلتر نویسنده

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران نویسنده

اورهان پاموک

صفحات اجتماعی

اورهان پاموک

تولد : فرید اورهان پاموک متولد ۷ ژوئن ۱۹۵۲ نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه است.

فرید اورهان پاموک که در ایران به اورهان پاموک معروف شده، نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. اورهان پاموک نخستین نویسنده ترک‌تباری است که این جایزه را دریافت کرده. اورهان پاموک در کشور خود نویسنده‌ای بسیار نامدار است، آثارش پیش از دریافت جایزه نوبل ادبیات به ۴۶ زبان و پس از آن به ۵۶ زبان ترجمه شده‌است.

اورهان پاموک در خانواده‌ای پر فرزند و مرفه در محله‌ی نیشان تاشی استانبول متولد شد. او دروس متوسطه را در کالج آمریکایی رابرت در استانبول گذراند. پس از پایان تحصیلات متوسطه، به اصرار خانواده به ادامه‌ی تحصیل در رشته معماری در دانشکده فنی استانبول مشغول شد، هرچند پس از مدتی این رشته را نیمه‌تمام رها کرد. او سپس در دانشگاه استانبول و در رشته روزنامه‌نگاری به تحصیل پرداخت و فارغ‌التحصیل شد. با این حال هیچ‌گاه کار روزنامه‌نگاری نکرد.

اورهان پاموک اولین رمانش «جودت بیک و پسران» را که حکایت خانواده‌ای متمول و پرتعداد است در سال ۱۹۸۲ نوشت که جوایز ملی ارهان کمال و کتاب سال را برایش به ارمغان آورد.
اورهان پاموک بعد از انتشار رمان «قلعه سفید» کرسی تدریس ادبیات داستانی را در دانشگاه کلمبیا پذیرفت و به همراه همسرش از ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ مقیم نیویورک شد. این رمان تقریباً به همه زبان‌های اروپایی ترجمه شد. او در این رمان رفاقت یک دانشمند عثمانی با برده‌ای رومی را روایت کرده‌است.
اوج شهرت پاموک زمانی بود که رمان «نام من سرخ» را در سال ۱۹۹۸ منتشر کرد که انبوهی از جوایز ادبی در کشورهای مختلف را برایش به ارمغان آورد. سال ۲۰۰۲ رمان «برف» را منتشر کرد که خودش آن را نخستین و آخرین رمان سیاسی در کارنامه کاری‌اش می‌خواند. ضمیمه‌ی روزنامه‌س نیویورک تایمز، سال ،۲۰۰۴ این رمان را یکی از ۱۰ رمان برتر جهان معرفی کرد. پاموک سال ۲۰۰۳ کتابی با عنوان «استانبول» منتشر کرد که در واقع اتوبیوگرافی نویسنده‌است. بسیاری این کتاب را یکی از بهترین اتوبیوگرافی‌های نویسندگان ادبی می‌دانند.

اورهان پاموک بعد از دریافت جایزه نوبل ادبیات، رمانی با عنوان «موزه معصومیت» نوشت که به موضوع عشق‌های ممنوعه در کشورهای اسلامی و خصوصاً کشورهای خاورمیانه می‌پردازد. اما ماجراهای این رمان نیز مانند اغلب رمان‌های پاموک در شهر استانبول می‌گذرد.

آثار اورهان پاموک
۱. جودت بیک و پسران، ۱۹۸۲
۲. خانه خاموش، ۱۹۸۳
۳. قلعه سفید، ۱۹۸۵
۴. کتاب سیاه، ۱۹۹۰
۵. چهره پنهان، ۱۹۹۲
۶. زندگی نو، ۱۹۹۴
۷. نام من سرخ، ۱۹۹۸
۸. رنگ‌های دیگر، ۱۹۹۹
۹. برف، ۲۰۰۲
۱۰. استانبول: شهر و خاطره‌ها، ۲۰۰۳
۱۱. چمدان پدرم، ۲۰۰۷
۱۲. موزه معصومیت، ۲۰۰۸
۱۳. چشم‌اندازها، ۲۰۱۰
۱۴. با و بی‌تکلف، ۲۰۱۱
۱۵. داستان افتادن من از داستانم، ۲۰۱۳
۱۶. چیز غریبی در سرم، ۲۰۱۴
۱۷. زنی با موهای قرمز، ۲۰۱۶

نوشته ای از اورهان پاموک

«یک خواننده‌ی خوب، آن است که گاهی کتاب را می‌بندد، به سقف خیره می‌شود و به تصویرها، جمله‌ها و پاراگراف‌هایی که ذهنش را مشغول کرده‌اند می‌اندیشد. ما نویسنده‌ها باید برای چنین خواننده‌هایی بنویسیم، آن‌هایی که تخیلات وسیعی دارند.»

جوایز اورهان پاموک

  • جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان

  • جایزه نوبل ادبیات

  • جایزه آیدین دوغان

کتاب های اورهان پاموک