فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

مثل آب برای شکلات

ادبیات

مترجم : مریم بیات

داستانی به سبک رئالیسم جادویی كه به شرح زندگی دختری به نام تیتا می‌پردازد که اسیر آداب و رسوم غلط شده است و چون وظیفه‌اش آشپزی است تمام احساساتش در غذاهایش نمایان می‌شود.

مثل آب برای شکلات داستان زندگی زنان نسلهای گذشتهٔ مکزیک است که به سبک رئالیسم جادویی و با زبان خانگی و فُرم زنانه (نوشتار زنانه) نگارش شده‌است. این رمان، عشقی زیبا را در کنار مبارزهٔ یک زن با سنت‌های جامعه خود نشان می‌دهد.

هر فصل از این کتاب با دستور آشپزی و یا داروسازی جالبی شروع شده و به موضوع آن فصل مرتبط می‌شود.

این کتاب در سال ۱۹۸۹ توسط لورا اسكوئيول نوشته شده و درسال ۱۹۹۲ نیز فیلمی بر اساس آن در مکزیک توسط Alfonso Arau ساخته شده‌است. کتاب به ۳۰ زبان ترجمه شده و بیش از سه میلیون نسخه از آن چاپ شده است.ارسال دیدگاه

 Mehribanooo

Mehribanooo

مثل آب برای شکلات کتاب خاصیه، پر از عطر و رنگ و مزه غذا، چون راوی دختریه که احساساتش تو غذاهاش تاثیر میذارن و در واقع اون از طریق آشپزی احساساتشو نمایان میکنه. خود این سوژه جالبه، خصوصا که نویسنده هم خوب از عهده ارائه‌اش براومده. سبک کتاب هم رئالیسم جادوییه که در حین روایت یه چیز عادی ناگهان اتفاقات غیرعادی‌ای میفته که تو بستر داستان خوب جا گرفته و منطق داستانیش رعایت شده. من دوستش داشتم.

1398-07-30
 mryshahr

mryshahr

حدوداً ۸ سال پیش این کتاب رو از کسی قرض گرفتم و خوندم، اما همیشه وسوسه دوباره خونیش توی دلم بودم. حدوداً ۳ سال پیش اونو برای خودمم خریدم و گذاشتم توی کتابخونه‌م، اما تازه دیشب بود که بالاخره تونستم دوباره بخونمش.
من رئالیسم جادویی رو دوست دارم. داستان‌های عاشقانه‌ای که زنان راوی ماجرا هستند رو هم دوست دارم (البته نه تو ژانر فهیمه رحیمی!). آشپزی هم یکی از کارهای مورد علاقم محسوب میشه. پس نباید جای تعجب داشته باشه که از خوندن این کتاب لذت برده باشم.
با خوندن این کتاب زن درونت یاد می‌گیره احساساتش رو دست کم نگیره، با سرنوشتی که دیگران براش خواستن بجنگه، و زندگی خودش و اطرافیان رو جوری مدیریت کنه که نه سیخ بسوزه نه کباب! و البته، اگر یه کم بیشتر دقت کنه می‌بینه که ۲۰ سال سخت می‌تونه خیلی راحت توی داستان تعریف نشه، ولی به جاش اون لحظات خاص به یاد موندنی برای همه با آب و تاب تعریف بشه.
از دیشب که این کتاب رو دوباره خوندم دارم به این فکر میکنم که زندگی این لحظه‌های ساده و روزمره نیست. غرغرهای ما از سختی‌ها هم نیست. زندگی هر کدوممون اون لحظه‌های ناب و نقاط عطفی هست که توی ذهن خودمون و بقیه موندگار میشه. همونایی که اگر نباشه کتاب زندگی‌مون کسل کننده میشه...

زندگی‌تون پر لحظه‌های ناب و نقاط عطف رفقا
:)


دوباره خوانی: یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴

1398-07-10

کتاب های مشابه