فیلتر کتاب

(نوشتن یک کلمه از عنوان کافیست)

لک لک بوک

برترین کاربران کتاب

دنیای سوفی

ادبیات

مترجم : آرزو خلجی‌ مقیم

یوستین گردر در رشته‌ی فلسفه، الهیات و ادبیات از دانشگاه اسلو فارغ‌التحصیل شد و سپس به مدت ده‌سال به ‌تدریس «تاریخ عقاید» در دبیرستان‌ها پرداخت. او رمان‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه است که بیشتر دارای اطلاعات فلسفی برای مخاطبین جوانش می‌باشد. او تاکنون جوایز زیادی را دریافت کرده، از جمله: جایزه‌ی سال منتقدان ادبیات نروژی برای بهترین اثر ادبیات کودکان و نوجوانان در سال ۱۹۹۰، جایزه‌ی کتاب‌فروشان نروژی در سال ۱۹۹۳، جایزه‌ی ادبیات نسل جوان آلمان برای دنیای سوفی در سال ۱۹۹۴ و چندین جایزه‌ی دیگر.

گردر پیوسته در فکر متن فلسفی ساده‌ای بود که به درد شاگردان جوانش بخورد و چون متن مناسبی نیافت، درنهایت کتاب دنیای سوفی را در سال ۱۹۹۱ نوشت. این کتاب با استقبال بسیاری روبه‌رو شد و تاکنون به ۵۹ زبان دنیا ترجمه شده‌است و بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته‌است.
این اثر داستانی تاریخ فلسفه را به زبانی ساده برای نوجوانان تشریح می‌کند. داستان در مورد دختری به نام سوفی است که در آستانه‌ی پانزده سالگی نامه‌های جالب و نوارهای ویدئویی از شخصی به نام آلبرتو ناکس دریافت می‌کند که در آن‌ها سؤالات جالبی مانند «جهان چگونه پدید آمده‌است؟» که آغازگر راه آموزش تاریخ فلسفه‌است، مطرح می‌کند. این نامه‌ها در ابتدا مطالبی در خصوص یونان باستان، سقراط و سؤالات اساسی زندگی بشری را عنوان می‌کند. پس از دریافت چند نامه سوفی و آلبرتو یکدیگر را ملاقات می‌کنند. موضوع صحبت‌های آنان عمدتاً نظریات فلاسفه یونان باستان، امپراتوری روم، قرون وسطی، رنسانس، عصر روشنگری، و موضوعاتی چون انقلاب‌های بزرگ تا مسائل امروز بشری است. داستان به صورتی جذاب سعی می‌کند در ضمن داستان، تاریخ فلسفه را به طور طبقه‌بندی شده به خواننده آموزش دهد. همچنین در داستان وقایعی اتفاق می‌افتد که خواننده را تشویق به خواندن ادامه‌ی رمان می‌کند.
گردر سه هزار سال اندیشه را در ۶۰۰ صفحه می‌گنجاند و زیرکانه از قول گوته می‌گوید:« کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد، در تنگدستی به سر می‌برد.»
از روی کتاب دنیای سوفی فیلم و بازی رایانه‌ای به همین نام ساخته شده‌است.
این کتاب را نخستین بار «حسن کامشاد» به فارسی ترجمه و نشر نیلوفر، منتشر کرده است. ترجمه‌های دیگر از این کتاب در ایران منتشر شده ازجمله ترجمه «مهدی سمسار» نشر جامی، «آرزو خلجی مقیم» نشر نیک فرجام، «شرمین نظر بیگی» نشر آتیسا و ترجه «کوروش صفوی» دفتر پژوهش‌های فرهنگی.
سودابه امیری

موضوع(ها):
داستان‌های نروژی - قرن ۲۰م.
فلسفه - تاریخ - داستان
۵۸۸ صفحه - رقعی (گالینگور) - چاپ ۱ - ۱۰۰۰ نسخه ISBN: ۹۷۸-۶۰۰-۹۷۵۸۵-۹-۳
تاریخ نشر:۹۶/۱۰/۲۰ قیمت :۴۵۰۰۰۰ ریال
كد دیویی:۸۳۹.۸۲۳۷۴ زبان كتاب:فارسی محل نشر:تهران - تهرانیوستین گوردر
یوستین گوردر یوستین گردر (به نروژی: Jostein Gaarder; تلفظ نروژی: [ˈju:stæin ˈɡɔ:rdər]؛ زادهٔ ۸ اوت ۱۹۵۲) نویسنده نروژی و معلم فلسفه است.

کتاب صوتی

نوار
نوار
لینک خرید از نوار

قسمتی از کتاب

هراکلیتوس تاکید کرد که اضداد ویژگی جهان است. اگر هیچ‌گاه بیمار نشویم، نمی‌دانیم تندرستی چیست. اگر هیچ‌گاه گرسنه نشویم، از سیر شدن لذت نمی‌بریم. اگر هیچ‌گاه جنگی روی نمی‌داد، قدر صلح را نمی‌شناختیم. و اگر زمستان نباشد، بهار هم نمی‌آید. (کتاب دنیای سوفی – صفحه ۴۸)